Podvod: Falešné formuláře žádosti o příspěvek na bydlení a nejen to

Je tady další díl o podvodech na internetu. Chci upozornit před aktuální vlnou phishingových útoků. Útočníci posílají e-maily, SMS zprávy nebo také zprávy na sociální sítě. Tyto zprávy obsahují odkaz na podvržené webové stránky například ministerstva práce a sociálních věcí nebo například stránky české pošty, účtů facebooku nebo čím dál oblíbenější sociální síti tiktoku.

NA tomto odkaze se zpravidla nachází falešný formulář s kolonkami na vyplnění emailu a hesla nebo formuláře žádosti o příspěvek na bydlení. Tyto formuláře uživatele nabádají, aby se přihlásil. Cílem útoku je získat citlivé přístupové údaje kterými se přihlašujete do Vaších účtů.

Buďte prosím obezřetní v každém případě nevyplňujte nic o čem si nejste naprosto jisti že je to bezpečné. Podvodníci jsou vynalézaví a mohou se z Vás snažit vylákat peníze i jinými způsoby. Vedle žádosti o dávku mohou použít jako záminku třeba imaginární nutnost odblokovat účet nebo platební kartu. E-mail s příležitostí k výhodné investici nebo žádost o potvrzení platby. Může být lákadlem, který se Vám v konečném výsledku vymstí.

Citlivé údaje se snaží získat nejen zasíláním odkazů v e-mailech a SMS zprávách, ale například i ve zprávách na internetových bazarech, při telefonické obdobě phishingu nebo dokonce na podvržených přihlašovacích stránkách například do internetového bankovnictví. Odkazy jsou umístěné ve výsledcích vyhledávání na Seznamu nebo Googlu. Google i Seznam se snaží těmto útokům zabránit ale nelze všemu, proto je důležité být obezřetný a dávat si pozor.

Tipy pro bezpečné používaní internetu

1. Nechodit ani neklikat na webové stránky bez platného SSL certifikátu. SSL certifikátem je označená stránka která splňuje požadavky pro základní šifrování.

2. Kontrolovat na co klikám

3. Zvolit si při registraci silné heslo, které obsahuje Malé velké písmenka, speciální znaky a čísla.

4. Hesla pravidelně aktualizovat a obnovovat

5. Nastavit pokud je to možné dvoufázové ověřování